šití jako živnost

Nebudu vůbec lhát, velmi jsem se bála zřídit si živnost a začít podnikat. Je to krok do neznáma. Navíc ten fakt, že levné výrobky z Číny jsou pro zákazníky cenově velmi lákavé. Když pomineme levné pořizovací náklady a levnou pracovní sílu z Asie, pořídíte si věc která se vám po určité době rozpadne. Asijské fabriky chrlí na kvantitu, ne na kvalitu. Na cenu z Číny se prostě česká švadlenka nikdy dostat nemůže.

Tím chci demonstrovat, proč je smysluplné nakupovat lokálně. Nabízím výrobky ušité v Česku. Výrobky nejsou impregnované chemikáliemi (např. proti plísním či vlhku, neobsahují těžké kovy). Každý kousek mi projde pod rukama, takže mám 100% přehled o každé nitce. Snažím se být velmi důkladná pří tvorbě produktů - výrobky musí sloužit svému účelu co nejdéle (je také důležité dbát na správnou údržbu dle návodu - viz moje informace pod výrobky). Moje dílna se zaměřuje na jednotlivé kusy, na jedinečnost a volnost. V malém množství je prostor pro preciznost.Každý kus je originál. Lokálně = pečlivě a s láskou.

začátky

Šít mne naučila moje maminka. V podstatě jsem se naučila šít během naprosté chvíle (psal se rok 2019). Sedla jsem si ke stroji a šlo to samo. Možná to byla ztracená nabytá vlastnost z minulého života. Během intenzivního zaučování velmi důsledné a přísné učitelky mámy, jsem se za měsíc naučila pracovat se strojem. S každým ušitým kouskem jsem se zdokonalovala. Nakonec mi bylo sděleno, že jsem připravená. Oujé. Tak jsem našila svoje první ofiko prodejní zboží - kapsy na svačinu a tašky na oběd.

Jedna taková malá zajímavost. Naši rodinu provází práce s textilem už od dob prababičky (možná i dříve, ale nemám o tom informace). Můj dědeček pracoval celý sůj život jako konstruktér v textilce (Slezan, Frýdek-Místek). Jeho maminka byla vyhlášená švadlenka. Jeho manželka, moje babička, pracovala taktéž ve Slezanské textilce. I druhá babička je v šití velice zručná. Moje maminka si šila v osmdesátkách peckózní hadry, aby vypadala na diskotéce jako dračice. V době po převratu bylo velmi těžké sehnat něco hezkého. Navíc rodiče neměli ani moc peněz, takže mi máma šila v dětství oblečení.