fruitBat - česky ovocný netopýr
fruitBat - česky ovocný netopýr
Jmenuji se Veronika Vašková. Šiju a tvořím výrobky pro zero waste domácnost a cestování, jako jsou pytlíky, bavlněné sáčky, kapsy na sváču, obědové tašky, batohy atd. Kreslím příběhy přírody, zvířat a lidí, které zahaluji do fantasy a mytologického světa s ekologickým zamyšlením.
Celý příběh se začal formovat už v Praze, kde jsem nějakou dobu pobývala. Velmi jsem toužila po čtyřnohém zvířátku, které má místo čumáčku zásuvku a místo paciček kopýtka. A najednou byla tahle bytost u nás na Bráníku v bytovce doma. Tohle zvířátko nás s přítelem nasměrovalo na zcela jiné chápání světa kolem nás. Začala jsem se stravovat eticky a zajímat o enviromentalistiku.
Za pár let jsme zamávali Praze a přestěhovali se do Starého Města, do mé rodné vesnice ve Slezsku. Práci si zde člověk nemůže tak vybírat jako v Praze. Jako písmomalířku mne zde nikdo zaměstnat nehodlal, a já se rozhodla svého kreativního ducha nepohřbít. Toužila jsem dělat stále něco řemeslného, smysluplného a hlavně aby mě to bavilo. A tak se zrodil nápad se šitím a kreslením.
Nebudu vůbec lhát, velmi jsem se bála zřídit si živnost a začít podnikat. Je to krok do neznáma. Navíc ten fakt, že levné výrobky z Číny jsou pro zákazníky cenově velmi lákavé. Když pomineme levné pořizovací náklady a levnou pracovní sílu z Asie, pořídíte si věc která se vám po určité době rozpadne. Asijské fabriky chrlí na kvantitu, ne na kvalitu. Na cenu z Číny se prostě česká švadlenka nikdy dostat nemůže.
Tím chci demonstrovat, proč je smysluplné nakupovat lokálně. Nabízím výrobky ušité v Česku. Výrobky nejsou impregnované chemikáliemi (např. proti plísním či vlhku, neobsahují těžké kovy). Každý kousek mi projde pod rukama, takže mám 100% přehled o každé nitce. Snažím se být velmi důkladná pří tvorbě produktů - výrobky musí sloužit svému účelu co nejdéle (je také důležité dbát na správnou údržbu dle návodu - viz moje informace pod výrobky). Moje dílna se zaměřuje na jednotlivé kusy, na jedinečnost a volnost. V malém množství je prostor pro preciznost.Každý kus je originál. Lokálně = pečlivě a s láskou.
Šít mne naučila moje maminka. V podstatě jsem se naučila šít během naprosté chvíle (psal se rok 2019). Sedla jsem si ke stroji a šlo to samo. Možná to byla ztracená nabytá vlastnost z minulého života. Během intenzivního zaučování velmi důsledné a přísné učitelky mámy, jsem se za měsíc naučila pracovat se strojem. S každým ušitým kouskem jsem se zdokonalovala. Nakonec mi bylo sděleno, že jsem připravená. Oujé. Tak jsem našila svoje první ofiko prodejní zboží - kapsy na svačinu a tašky na oběd.
Jedna taková malá zajímavost. Naši rodinu provází práce s textilem už od dob prababičky (možná i dříve, ale nemám o tom informace). Můj dědeček pracoval celý sůj život jako konstruktér v textilce (Slezan, Frýdek-Místek). Jeho maminka byla vyhlášená švadlenka. Jeho manželka, moje babička, pracovala taktéž ve Slezanské textilce. I druhá babička je v šití velice zručná. Moje maminka si šila v osmdesátkách peckózní hadry, aby vypadala na diskotéce jako dračice. V době po převratu bylo velmi těžké sehnat něco hezkého. Navíc rodiče neměli ani moc peněz, takže mi máma šila v dětství oblečení.
Výtvarné vlohy projevuji již od dětství, kdy jsem zásobovala obrázky dinosaurů celou rodinu. V pubertě jsem kreslila depky, které si na zeď nikdo pověsit nechtěl. Dnes je má tvorba ovlivněná zejména environmentální a eko tématikou, láskou a úctou ke zvířatům a přírodě. V malůvkách figurují i lidé, zejména ženy. Pohanské princezny, čarodějky z lesů a strání, divoženky. Mám ráda mytologii, pohanství, secesi, steampunk, indiánské kultury a gothickou architekturu. Tyto směry, prvky, životní filozofie a umělecké směry prorůstají svými kořeny do mých kreseb a vytvářejí v mých myšlenkách neutuchající inspiraci.
Proč jsem si nakreslila logo veselého netopýra/kaloně, který svírá v pacičce (křídle) kus melounu ve tvaru luny? Inu, původně jsem zamýšlela logo, kde ztvárním Mononoke, mou femme fatale zásuvku. Pak jsem si ale řekla, že už jedno takové logo znám, které má ve znaku prasátko. Přemýšlela jsem, a nakonec nakreslila kaloně, zvíře živící se ovocem – anglicky fruit bat. Tahle okřídlená kawaii myš (kawaii = roztomilý), která má upatlanou pusu od šťavnatého melounu mi přišla jako výborné ztvárnění.